- U bevindt zich hier: Reisgraag.nl
- /
- Landen
- /
- Azië
- /
- Sri Lanka
Sri Lanka
Textiel en kleding maken 63% uit van de exportproducten. Het eiland werd onafhankelijk onder de naam Ceylon op 4 februari 1948. Na de onafhankelijkheid maakte de regering in de jaren '50 het Singal...
Alle 3 verhalenVakantieverhalen
Weer in Kalutara
-
do
31° 26°
-
vr
31° 26°
-
za
31° 27°
Alle nieuwsberichtenNieuws
Sri Lanka
Vakantie Sri Lanka
Sri Lanka ligt in Zuid-Azië, in de Indische Oceaan. Het prachtige peervormige eiland heeft niet altijd de naam Sri Lanka gehad. Prins Vijaya noemde het Taprobane, Arabische handelaren Serendib, Portugese zeevaarders kozen voor Cilao, dankzij de middeleeuwse reizigers werd het Seylan en de Hollanders maakten er Ceylon van. Terwijl de bewoners van het land al lang geleden hadden besloten dat hun land Lanka moest heten. De naam van het land is in 1972 officieel veranderd in Sri Lanka. Helemaal volledig heet het; Prajathanthrika Samajavadi Janarajayi Sri Lanka.
Sri Lanka is van oudsher een strategische marinebasis, dit komt door de ideale ligging op de route van de grote zeeroutes tussen West- en Zuidoost-Azië. Ook werd Sri Lanka gezien als centrum van boeddhistische religie en cultuur van de oudheid. Tegenwoordig is 1/3 van de bevolking van Sri Lanka aanhanger van een ander geloof dan het boeddhisme.
Sri Lanka is een republiek en is ongeveer 1,5 keer zo groot als Nederland. Van noord naar zuid is het eiland 445 km lang en van oost naar west maximaal 225 km. Sri Lanka heeft ongeveer 1350 km kustlijn. Naast het hoofdeiland bestaat Sri Lanka nog uit een twintigtal kleinere eilandjes zoals Delft en Kayts. Het noorden van Sri Lanka bestaat uit het schiereiland Jaffna. Door een smalle zandbank, de Elephant Pass, wordt Jaffna verbonden met de rest van het eiland.
Op 26 december 2004 werd Sri Lanka getroffen door tsunami's als gevolg van een zware zeebeving. Naast alle doden en gewonden die er vielen werd er ook een harde klap uitgedeeld aan het toerisme, dat net weer opkwam na de jaren van binnenlandse strijd. De golf kostte, alleen in Sri Lanka, 34.000 mensen het leven. In totaal vielen er ongeveer 290.000 slachtoffers in de landen Bangladesh, Indonesië, India, Sri Lanka, Thailand, Myanmar, Maleisië, Malediven, Seychellen en de Andaman-eilanden.
Forum
Er staan 0 onderwerpen in het Sri Lanka forum. Heb je een vraag over Sri Lanka of iets te melden? Schrijf dan een topic in het forum
Vervoer
Vervoer naar het land
Sri Lanka heeft 1 internationale luchthaven, Bandaranaike International Airport bij Colombo. De vliegtijd van Amsterdam naar Colombo (met een tussenstop) duurt ongeveer 15 uur. Air Lanka is de nationale luchtvaartmaatschappij.
Vervoer in het land
De beste manier om het eiland te verkennen is met eigen vervoer. Je kunt zelf een auto huren maar een auto met chauffeur is goedkoper en zo kun je zelf meer van de omgeving genieten. Ook kan het nogal lastig zijn om in het drukke verkeer zelf te rijden.
De fiets is het meest gebruikte vervoermiddel. Er is een uitgebreid netwerk van fietspaden die je door de thee-, rubber- en specerijenplantages leiden.
Visum
Voor een vakantie in Sri Lanka heb je geen visum nodig als je niet langer dan 1 maand blijft. Wel dient je paspoort nog minimaal 3 maanden geldig te zijn bij vertrek uit Sri Lanka.
Prijzen
Het prijsniveau in Sri Lanka ligt een stuk lager dan in Nederland.
De officiële munteenheid is de rupee (afgekort LKR). Rupees kun je in Nederland niet kopen. Op de luchthaven kun je wel euro`s of Amerikaanse dollars wisselen voor rupees. In de hotels en grotere winkels kun je bijna altijd terecht met je creditcard.
Veiligheid
Op 19 januari 2009 heeft de president aangegeven dat de burgeroorlog officieel ten einde is gekomen. Vooralsnog worden reizen naar het noorden en oosten ontraden. Bij reizen naar en in Centraal, West en Zuid Sri Lanka wordt geadviseerd waakzaam te zijn.
Check voor de actuele informatie het Ministerie van Buitenlandse Zaken.
Bevolking & cultuur
De Srilankanen zijn een vriendelijk volk en brengen hun goede humeur over op de toeristen. Op het eiland wonen een aantal bevolkingsgroepen waaronder Singalezen en Tamils. Beide beweren de eerste bewoners van het eiland te zijn en maken daar veel ruzie over. Er is jaren een burgeroorlog geweest maar vanaf 2002 is er een staakt-het-vuren. De echte eerste bewoners zijn de Wedda`s, dit is een (bijna) uitgestorven bevolkingsgroep.
In Sri Lanka wordt het kastenstelsel aangehangen, zowel door de Singalezen als de Tamils. Het verdelen van klassen dateert al van voor de jaartelling. Tot welke kasten je behoort is erfelijk bepaald. Hoe hoger de kaste, hoe meer verplichtingen. Trouwen doe je, bij voorkeur, binnen de eigen kaste. Tot de hoge kasten behoren handelaren, landeigenaren en priesters. In de middelste kasten horen o.a. bedienden, kooplieden, muziekanten en vissers. Tot de lage kasten behoren o.a. kappers en wassers.
In Sri Lanka vindt een overvloed aan feestvieringen plaats die gepaard gaan met rituelen en religie en veel pracht en praal. Het decor bestaat uit olifanten, dansers, drummers en tempels.
Sri Lanka kent een grote variëteit aan ambachten en alles heeft een hoge kwaliteit. De meeste mensen kopen graag souvenirs bij stalletjes langs de weg. Je vindt er o.a. houtsnijkunst, koper- en zilverwerk, lakwerk, leer, batik en kant. Mandenmakers en mattenvlechten hebben ook een lange geschiedenis en veel van hun werk is te koop op de dorpsmarkten.
De Tamiltijgers is een militaire organisatie van de Tamils. Zij vochten sinds de jaren `70 voor een onafhankelijk Tamilthuisland (Tamil Eelam). In mei 2009 zijn de Tamiltijgers verslagen en hebben zij de wapens neergelegd. Tijdens de 26-jarige strijd zijn er zeker 70.000 slachtoffers gevallen.
Flora & Fauna
In Sri Lanka vind je een fascinerende flora en fauna. Er zijn op het eiland 4 soorten bossen en ieder bos heeft zijn eigen unieke planten en dieren. Door de klimaatverschillen varieert het landschap en de begoeiing in de verschillende delen van het land.
De Indische goudenregen (Cassia Fistula) is een veel voorkomende boom op het eiland. Je herkent hem aan zijn opvallende kleine, gele bloemetjes. Er groeien ook vruchten aan deze boom, pijpkassia. Deze vruchten zijn tot 60 cm lang en circa 2 cm dik.
Sri Lanka staat bekend om zijn vele palmsoorten. Je vindt er o.a. de kokospalm, koningspalm en de palmyrapalm.
De hoogste berg in het land is de 2524 m hoge Pidurutalagala. Bekender is de 2243 m hoge Adam`s Peak.
Tot de grote zoogdieren op het eiland behoren de olifant, de waterbuffel, het paardhert, het axishert, de luipaard en de lippenbeer. Ook is Sri Lanka rijk aan reptielen. De zeekrokodil is het grootst, deze kan 8 m worden.
Een ander veelvoorkomend dier is de mangoest. Er leven 4 soorten in Sri Lanka. Van de apen komen 3 soorten voor. De Ceylon-kroonaap en de gewone hoelman komen het meest voor.
Medische informatie
Ook al is er een uitgebreid net van gezondheidsvoorzieningen, de middelen en mogelijkheden laten er vaak te wensen over.
Inentingen
Er zijn geen inentingen verplicht voor een bezoek aan Sri Lanka maar worden wel aangeraden.
Neem voor actuele adviezen altijd contact op met de GGD, Tropendokter of TravelClinic.
De taal
De officiële talen die in Sri Lanka gesproken worden zijn Singalees, Tamil en Engels.
Geschiedenis
De oorspronkelijke bewoners zijn de nomadische Wedda`s. Al in de 6e eeuw v. Chr. werd het eiland bezet door de Indiase prins Vijaya. Hij stichtte er de eerste Singalese dynastie. Hij bracht de kunst en de godsdienst van de hindoes uit India mee. Na de invoering van het boeddhisme kwamen er veel Tamils naar Sri Lanka. De Tamils waren een Dravidisch volk uit Zuid-India. Al snel namen zij de troon over. In de 2e eeuw v. Chr. trok een leger ten strijde tegen de Tamils en kon Gamani de troon bestijgen. Na zijn dood wisten de Tamils zich toch weer op Singalees grondgebied te vestigen.
Toen Sri Lanka eenmaal was ontdekt door de ontdekkingsreiziger Marco Polo in 1294 vielen delen van het land in handen van veroveraars uit China, Egypte, India en Maleisië. In 1505 kwamen de eerst Portugezen en zij bezetten al snel de kustgebieden. In 1658 namen de Hollanders het over. Zij heersden 140 jaar over het land wat ze Ceylon hadden genoemd. De Hollanders bouwden er forten en kerken en er werden wegen en kanalen aangelegd. In 1796 veroverden de Engelsen een aantal havensteden en moesten de Hollanders zich terugtrekken.
Op 4 februari 1948 werd Ceylon onafhankelijk. Na de onafhankelijkheid maakte de regering in de jaren '50 het Singalees de officiële taal van het eiland. Hierop besloot de minister-president het Tamil in sommige gebieden toe te staan. Dat was hoogstwaarschijnlijk de reden waarom hij door een Singalese extremist in 1959 om het leven werd gebracht. Hij werd opgevolgd door zijn vrouw, die daarmee de eerste vrouwelijke minister-president werd. Hierdoor zou de onrust tussen de Tamils en Singalezen bij tijd en wijle opnieuw oplaaien.
In 1972 werd de naam van het land veranderd in Sri Lanka en werd de hoofdstad verplaatst naar Sri Jayawardhenapura Kotte. Strubbelingen tussen de Tamil-minderheid en de Singalese meerderheid explodeerde in het midden van de jaren '80 van de 20e eeuw. In 1987 werd na interventie door India een staakt-het-vuren overeengekomen. In 1993 kwam de president van het land na een aanslag om het leven. Na 20 jaar van gevechten hebben de Tamil tijgers en de regering een staakt-het-vuren gesloten in febuari 2002, na onderhandelingen waarbij bemiddeld werd door Noorwegen. In mei 2009 zijn de Tamiltijgers verslagen en hebben zij de wapens neergelegd. Tijdens de langdurige strijd zijn er zeker 70.000 slachtoffers gevallen.